Ammoniak mot bladlöss: behandling av växter med insektsavvisande]
  • 2Användningsmetoder
  • 3Användarvillkor
  • 4Videor
  • 5Recensioner
  • En av de vanligaste insekterna-skadedjur som utgör ett allvarligt hot mot krukväxter och trädgårdsväxter är aska.Jordgubbalkohol - ett effektivt och billigt folkmedicin som ger ett snabbt resultat.Dessutom kan ammoniak användas som jordgödsel som en extra kvävekälla.

    Ammoniakens verkan mot bladlöss

    Ammoniak är en 10% ammoniaklösning.Den karakteristiska lukten av ammoniak skrämmer av bladlöss.Ammoniakångan avdunstar omedelbart och absorberar i växterna och säkerställer tillförlitligt skydd.Eftersom ammoniak är en kvävehaltig förening, fungerar det som gödningsmedel för alla typer av grödor.Nashir har en lokal effekt på bladlöss, dess ångor orsakar andningsförlamning, slemhinnebrännskador, mag-tarmspasmer, vilket leder till kramper och död.För människor är läkemedlet i de rekommenderade doserna helt säkert.

    Metoder för användning

    Det är bäst att distribuera ammoniaklösningen med en bredtratttratt.Förstoftaren sprutar droppar i luften och ammoniaken förångas och når inte bladen.Det rekommenderas att vara särskilt uppmärksam på den nedre delen av bladen, där asken oftast är dold.Bladlöss trimningbörjar tidigt på våren med i genomsnitt 1 varannan vecka, men kan förkortas vid behov.För att förebygga ammoniak mot bladlus som används en gång i månaden.Nedan visas proportioner och kompositioner av ammoniaklösningar.

    Namn Beredningsmetod
    StandardlösningTa på 10 l vatten 60 ml ammoniak och en kvarts tvålbit.Tvål ger en bättre lösning för att hålla fast vid bladen.Komponenterna blandas tills tvålen är helt upplöst.
    Sockerlösning Ta 3 matskedar ammoniak och 5 matskedar socker per 10 liter vatten, blanda noggrant.Denna lösning vattnas av växterna under roten, eftersom den samtidigt fungerar som kvävegödselmedel.
    Förebyggande 15 ml ammoniak tas per 10 liter vatten.Denna komposition är lämplig för både sprutning och bevattning för att fylla jordens kvävebrist.

    Användningsvillkor

    Att slåss med aska ger det största resultatet i blåsigt väder på morgonen eller kvällen.Behandlingen ska utföras minst 10 dagar med pauser på 1-2 dagar.Bevattning av växter efter pollinering bör överges i flera dagar.Om det har regnat efter sprutning, upprepa proceduren nästa dag.Skärning av löv och skott skadade av bladlöss hjälper till att öka effekten av bearbetningen.För att undvika problem är det nödvändigt att arbeta med ammoniak i handskar och en andningsskydd.På växter som lök, vitlök, jordgubbarlösningen ska inte praktiseras.

    Videor

    Recensioner

    Lyudmila, 58 år

    ) Min bladlöss dök upp efter blomningen på vinbärbuskarna, så jag tog inte till kemiska medel.Lösning med ammoniak rekommenderades.Sprejades 12 dagar med intervaller på 2 dagar.Tillfredsställelsesresultaten var nöjda, bladlössen blev märkbart mindre, men de nedre bladen kunde inte räddas.Jag ska försöka använda det för fruktträd.

    Oleg, 49 år

    Jag har använt ammoniaklösning länge.Inte bara sprayar jag dem med hela trädgården, utan jag vattnar som gödselmedel.Jag gillar det faktum att verktyget är mycket billigt och inte kräver mycket ansträngning i praktiken.Nyligen har myrorna gett upp och beslutat att bli av med dem med hjälp av ammoniak.Utspädd i en hink med varmt vatten 15 ml alkohol och vattnas på myren, det fungerade!

    Populära artiklar

    Hem och liv Folkrättsmedel för flugor - hur man tar med insekter inomhus eller i fältet Skönhet Nikotinsyra för hår: bruksanvisning för hårväxt i tabletter, injektioner, i form av masker
    Skönhet Intuitiv näring - regler och principer för metoden, resultat och feedback Matlagning Majones cupcake recept: hemligheter med ingrediensval och beredning Hem och liv Vilka blommor att plantera på balkongen: typer och sorter Hälsa Droppar i näsan under graviditeten - en lista över säkra naturläkemedel för behandling av förkylningen Matlagning Tibia i ugnen - hur man smakar stekmål i en folie eller ärm med foto Hälsa Synekodesirap - instruktioner för hostanvändning, analoger av läkemedlet och recensioner Andra tips Endometrit och endometrios, adenomyos: vad är skillnaderna och likheterna? Andra tips Skyltar om stränder, havet, havsdjur. Tolkning av drömmar sett på semester nära havet